Až masopust bude – hoj, hoj, hoj

Až masopust bude – hoj, hoj, hoj, tancovat se bude – hop, hop, hop, muziky budou hrát – trá, trá, trá, my budem zpívat – la, la, la, la, lá…..

Čas nám všem utíká stejně, přesto se nám zdá, že loňský masopustní průvod byl nedávno a už tu máme další. Tuto krásnou tradici v naší mateřské a základní škole držíme už několikátý rok a stále se snažíme ji rok od roku vylepšovat, zapojit více rodičů, přátel a spoluobčanů, být hlasitější a veselejší. Vždyť je to před 40 denním půstem poslední možnost veselice.

Letošní ročník se nám opět vydařil. Z pestré přehlídky barevných masek přecházel zrak všem kolemjdoucím. Velkým hitem byl trakař, na kterém náš kominík svezl každého kdo si jen přál. Zábrany či stud k masopustu nepatří, vždyť která paní by si nechtěla zatančit s medvědem, a jen neuvážlivec se nenechá pomazat od kominíčka sazemi pro štěstí. Navštívili jsme také radnici, kde nás uvítal pan tajemník, veselým zpěvem jsme potěšili také zaměstnance České pošty. Aby nás bylo hodně slyšet, měli jsme s sebou i harmonikáře a kytaristu, kteří nám pomáhali udržet notu.

Děkujeme všem odvážným rodičům, kteří neváhali a spolu s námi se převlékli do masek. Velké díky patří také firmám, které nás podpořily a mile uvítaly ve svých provozovnách, v neposlední řadě děkujeme za sponzorský dar v podobě masopustních koblih Pekařství Frydrych v čele s panem Davidem Frydrychem.

Všichni ze Sofie jsme si masopust užili a společným Jemine, domine, masopust pomine jsme průvod zakončili na školní zahradě.

Tak zase za rok.

Za zvířátky do Toulcova Dvora

V mateřské škole Sofie podnikáme také výlety mimo areál školky. Navzdory rozmarům letošní zimy, kdy jsme si do poslední chvíle nebyli jisti, zda vše vyjde, jsme nakonec vyrazili do Toulcova Dvora. Toto středisko ekologické výchovy nabízí mnoho výukových programů pro všechny věkové kategorie. My jsme s dětmi absolvovali program Stateček s domácími zvířaty. Celý program proběhl venku, prohlédli jsme si jednotlivá zvířátka – kozy, krávu Jitku, prasátka, krmili a hladili jsme si králíčky a viděli jsme opravdu čerstvě narozené jehňátko. Farmou nás provázela lektorka, od které se děti dozvěděly jak se o zvířátka správně starat, co mají ráda a bez čeho se neobjedou. Mohli jsme si také sáhnout na podkovy a rohy od různých druhů zvířat. Výlet se vydařil a děti si odnesly spoustu krásných zážitků, snad budou doma vyprávět.

V areálu Toulcova dvora je možno strávit celý den, většinu všedních dnů i víkendů zde pořádají akce pro veřejnost, kromě zmiňované farmy s domácími zvířátky je k dispozici Zdravá jídelna, velký přírodní areál, bioobchůdek, knihovna. Doporučujeme jako výlet pro celou rodinu.

Nebeská parta

Každý kdo nás alespoň trochu zná, ví, že v základní i mateřské škole Sofie ctíme tradice. Patří k nim samozřejmě také očekávání, zda nás 5. prosince navštíví svatý Mikuláš spolu s čerty a anděly. I letos jsme se dočkali a během dopoledního programu nás tato návštěva svou přítomností potěšila. Některé děti se bály, ale přítomnost paní učitelky byla spolehlivou oporou. Ostatně čert byl hodný a vykukoval jen za dveřmi. Společně jsme jim zazpívali něco z repertoáru na připravovaný vánoční koncert a děti za odměnu potěšily drobné dárky, které jim rozdal anděl.

Malíř Podzim

V rámci velkého tématu „Podzim“ jsme si o barvách podzimu v naší mateřské škole Sofie s dětmi nejen povídali, ale i jsme si na kouzelného podzimního malíře zahráli. V rámci anglických dopolední jsme si ukázali kouzla míchání barev. Každou barvu jsme si anglicky i česky pojmenovali a poté už jsme se pustili do barevného čarování s temperami a štětci.

Děti zjistily, že kombinací barev se dá vytvořit velké množství zajímavých odstínů – zkrátka pan Podzim a teď už to s barvami umí všichni! Každá taková činnost, vedoucí děti k rozvoji fantazie a kreativity se setká s jejich velkým ohlasem a zájmem. Je pro nás radostí pozorovat děti při práci a sledovat jejich nadšení z objevování nových věcí.