Hromnice

2.února jsme si vyprávěli o tom,co Hromnice znamenaly pro naše předky a jak tento svátek slavili. K původu Hromnic jsme přidali i pranostiky vztahující se k Hromnicím. „Na Hromnice o hodinu více“, z toho mají děti i dospělí opravdovou radost. Říká se, že světlo zvítězilo nad tmou.

Další méně známé pranostiky vztahující se k Hromnicím říkají: „Když nastanou Hromnice, bývá konec sanice. Na Hromnice chumelice, netrvá pak zima více.“ A letos to asi bude pravda. Ještěže už umíme uměle zasněžovat svahy na lyžování a vepřové maso ze zabíjaček snadno zamrazit.

Všichni jsme se ale nejvíce těšili na výrobu svíček – hromniček a svícnů, které letos měly fazolky nasypané ve skleničce omotané krepovým papírem či barevnou vlnou a různě ozdobené. Hromničky jsme si poté zapálili a postavili do oken a na naši školní chodbu … hromy a blesky nemají u nás šanci!